שאלות ותשובות - הריון

מתי מבצעים בדיקת שקיפות עורפית?

משבוע 10 ו-6 ימים ועד לשבוע 13 ו-6 ימים.

                                                                                               

מתי מבצעים סקירה ראשונה?

בין שבוע 14-16.

 

מתי מבצעים סקירה שנייה?

ניתן לבצע את הסקירה השנייה בין שבוע 20-25, כאשר עדיף לבצע אותה בין שבוע 20-22, במידה שלא בוצעה סקירה ראשונה, במידה שבוצעה סקירה ראשונה עדיף בין שבוע 22-24.

 

מתי מבצעים דיקור מי שפיר ?

ניתן לבצע דיקור מי שפיר בכל שלב החל משבוע 16, אך רצוי לבצעו עד שבוע 20.

 

מהו מוקד אקוגני בלב או "כדור גולף"?

הכוונה לממצא שהוא ביטוי לשקיעת סידן נקודתית במיתר או בשריר הקשור לשסתום. חסר השפעה על תפקוד הלב, עשוי להישאר או להיעלם מעצמו בהמשך. הוא נתפס כסמן מסוים לבעיות כרומוזומליות, ומעלה במקצת את הסיכון הבסיסי לתסמונת דאון. כשלעצמו כממצא יחיד, אינו מהווה סיבה לביצוע דיקור מי שפיר, זאת על פי ההנחיות המקובלות הן בספרות המקצועית והן בהנחיות משרד הבריאות.

 

מהי המשמעות של הרחבת אגני כליה ?

ממצא זה מהווה סמן מסוים לתסמונת דאון, אך אינו מעלה כלל את הסיכון לתסמונת דאון כסמן יחיד, אלא רק בשילוב עם סמנים נוספים - מכאן שאינו מהווה סיבה לביצוע דיקור מי שפיר.

אגני הכליה עשויים להשתנות בגודלם במהלך ההריון. לעיתים נדירות יכולה להיות החמרה קיצונית שתגרום להפרעה בתפקוד כלייתי, כאשר רק במקרים קיצוניים מאוד, ניתן להגיע למצב של חוסר תפקוד כלייתי מוחלט. מומלץ לעבור לפחות עוד מעקב אחד על גודל האגנים וכמות מי שפיר במהלך ההריון.

 

מהי המשמעות של "מעיים אקוגניים"?

ממצא זה יכול להיגרם כתוצאה מזיהומים מסוימים, ונמצא קשור עם ציסטיק פיברוזיס, תסמונות כרומוזומליות כמו תסמונת דאון, כמו גם עם האטה בגדילת העובר. עם זאת, בחלק לא מבוטל של המקרים העובר בריא לחלוטין.

מומלץ במצב זה: בדיקת זיהומים,(TORCH)  בדיקה לציסטיק פיברוזיס. יש לשקול דיקור מי שפיר לאחר ייעוץ גנטי ומעקב גדילה אחת לחודש.

 

מהי המשמעות של עיבוי עורף ?

ממצא זה קשור עם תסמונות כרומוזומליות כמו גם עם תסמונות אחרות, לכן מומלץ לבצע: דיקור מי שפיר לאחר ייעוץ גנטי, אקוקרדיוגרפיה עוברית, סקירת מערכות מורחבת ומעקב גדילה במהלך ההריון.

 

אם אני מבצעת דיקור מי שפיר, האם יש צורך לבצע את בדיקת הדם המתבצעת ביחד עם שקיפות עורפית?

לא, אין בכך צורך.

 

מצאו לעובר שלי שני כלי דם בחבל הטבור. מה זה אומר?

צור קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם: