בדיקות אולטראסאונד במהלך ההריון

בדיקת האולטרסאונד היא קריטית במעקב ההריון, במיוחד אם מדובר בהריון הנמצא בסיכון גבוה. על מנת להקל על התהליך ולעשות סדר בראש, ריכזנו  את בדיקות האולטרסאונד (א"ס) בשלבים השונים בהריון.

שליש ראשון -

-          אימות קיום ההריון וקביעת מיקומו (תוך רחמי או חיצוני לו).

-          הערכת מספר העוברים.

-          הדגמת דופק עוברי.

-          מדידת העובר, קביעת גיל ההריון והתאמתו לזה המחושב לפי הוסת.

-          בדיקת שקיפות עורפית בשבועות 11-13.

 

שליש שני -

-          ביצוע בדיקה בכדי לעקוב אחר הגדילה, הערכת כמות מי השפיר, מיקום השליה ואבחון מספר   העוברים. קופות החולים מאפשרות את הבדיקה לכל אישה הרה בשליש שני.

-          בדיקה מכוונת לזיהוי מומים בעובר, ידועה גם בשם "סקירת מערכות". הבדיקה מומלצת לכלל הנשים על מנת לוודא כי העובר בריא.

 

שליש שלישי -

-          הבדיקה מיועדת למעקב גדילה, הערכת כמות מי השפיר, מיקום שליה, המנח והמצג של העובר ותנועותיו. במקרים בהם אובחן מום הדורש מעקב טרם ביצוע בדיקה זו, על המעקב להתבצע לאורך כל ההריון. בנוסף, בבדיקת מעקב הגדילה בשבוע 32-30 חשוב לבדוק גם את מוח העובר, שכן הוא אינו מפסיק להתפתח במשך כל ההריון.

 

סקירת מערכות - המועדים האפשריים לביצועה של הבדיקה

-          שבוע 14-16 (סקירה מוקדמת): הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר וגינלי. על אף העובדה כי ניתן לזהות מומים מולדים רבים, דבר המאפשר, פעמים רבות, את הסרת הספק - חלק מהמומים יכולים להתגלות רק בשלב הסקירה המאוחרת יותר, בעוד שחלקם לא ניתנים לזיהוי כלל.

-          שבוע 20-24 (סקירה מאוחרת): הבדיקה מבוצעת דרך הבטן, והיא בודקת את מערכות העובר.

 

יתרונות סקירת המערכות המוקדמת

לעיתים בעקבות תוצאות הסקירה המוקדמת, במקרה ומתגלים סימנים לבעיה כרומוזומלית, נשים עשויות להחליט על ביצוע בדיקות שלא בהכרח תכננו לבצע, העשויות לספק תמונה ברורה יותר של המצב. בנוסף, במקרים בהם אכן מדובר בעובר בעל מום, הפסקת הריון קלה יותר ככל שמדובר בשלבים התחלתיים יותר.

 

יתרונות סקירת מערכות מאוחרת

מאחר והעובר גדל, ניתן לגלות בקלות רבה יותר מומים שעשויים היו להתפספס בסקירת המערכות המוקדמת, או שטרם הספיקו להתפתח עד השלב ההוא. בנוסף, ישנם מומים שלעולם אינם מתגלים בסקירה המוקדמת, כך שזו ההזדמנות הראשונה האפשרית לזהותם (למשל הפרעות בגדילת העצמות, מומים חסימתיים במערכת השתן והעיכול, מומים במוח ועוד).

 

איזו סקירה עדיף לבצע?

אם הדבר מתאפשר מבחינה כלכלית, כמובן שישנה עדיפות משמעותית לביצוע שתי הבדיקות, מאחר והן משלימות אחת את השנייה ומספקות תמונת מצב רחבה יותר. עם זאת, במידה ואין הדבר אפשרי ויש לבחור איזו מהן לבצע - המלצתנו ב-ESTEMED היא לבצע את סקירת המערכות המאוחרת.

 

מגבלות האולטרסאונד

בעוד שיתרונות האולטרסאונד ברורים למדי, שכן מדובר בבדיקה שאינה פולשנית ומאפשרת לנו לראות את הדמית העובר בתלת מימד, יש לה מגבלות והיא אינה מספיקה כשלעצמה. אין באפשרות בדיקת האולטרסאונד לאבחן בעיות כרומוזומליות או אנזימתיות. בנוסף, ישנם גורמים העשויים להקשות על בדיקת האולטרסאונד לספק את ההדגמה, כגון מיעוט מי שפיר או מנח העובר. אין הבדיקה יכולה להוות תחליף לבדיקת מי שפיר, במקרה הצורך. 

צור קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם: