מידע על היסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית

מהי היסטרוסקופיה?

היסטרוסקופיה היא פעולה המאפשרת  הדמיה ויזואלית של חלל הרחם, אשר מספקת מידע בנוגע לתקינותו. ישנן מגוון סיבות לביצוע הבדיקה, למשל כאשר ישנו חשש כי מבנה הרחם עשוי להיות הסיבה לאי פריון, או במידה וישנם ממצאים חריגים, כגון פוליפים ברירית הרחם. בנוסף, ההיסטרוסקופיה היא למעשה המאפשרת את ביצוען של פעולות כירורגיות בחלל הרחם.

 

כיצד מתבצעת היסטרוסקופיה אבחנתית?

באמצעות שימוש בחומר כגון תמיסה פיזיולוגית, ניתן להגדיל את נפח חלל הרחם - דבר המאפשר ראות רחבה וטובה יותר. סיב טלסקופי זעיר מוחדר אל צוואר הרחם, כאשר במהלך הבדיקה ניתן לצפות בזמן אמת בפנים הרחם. הבדיקה אינה כרוכה בכאבים ואינה מצריכה הרדמה.

 

כיצד מתבצעת היסטרוסקופיה טיפולית?

ההיסטרוסקופיה הניתוחית היא פרוצדורה פולשנית יותר מזו האבחנתית, ומתבצעת במקרים בהם האחרונה הצביעה על ממצאים חריגים. הבדיקה מתבצעת בהרדמה מקומית, אך במידה והממצאים מצריכים זאת היא נעשית תחת הרדמה כללית. גם בפעולה זו מוחדר סיב טלסקופי, אך הוא רחב יותר מזה שבהיסטרוסקופיה האבחנתית, ומצריך הרחבה של צוואר הרחם.

 

מהם הסיבוכים האופציונליים כתוצאה מהיסטרוסקופיה?

ברב המקרים היסטרוסקופיה אבחנתית היא פרוצדורה פשוטה ונטולת סיבוכים. עם זאת, ישנם סיבוכים אפשריים להיסטרוסקופיה הטיפולית. על אף שאינם שכיחים, רצינו להביא אותם למודעותך טרם את עושה את הבדיקה:

-          דימום: פעמים רבות אין מדובר בסיבוך רציני, אלא דימום נרתיקי קל הנמשך מספר ימים, ואינו מצריך נקיטת פעולות כלשהן.

-          ניקוב דופן הרחם: מדובר בסיבוך נדיר, שיעור שכיחותו קטן מ1%, אשר נגרמת בו פגיעה ברחם, דבר המצריך, לעיתים, התערבות כירורגית נוספת על מנת למנוע את פגיעתם של איברים סמוכים נוספים.

-          זיהום: בשל הפולשניות הכרוכה בביצוע הבדיקה, ישנו סיכוי לזיהום המקום, דבר המתאפיין בכאבים ובחום גבוה.

צור קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם: