ארובה - פרופטוזיס

מונח זה מתאר תזוזה קדמית של גלגל העין ביחס למיקום הנורמלי שלו בתוך הארובה. לציין שבאופן נורמלי ישנם אנשים אשר העיניים שלהם שקועות וכאלה שהעיניים שלהם בולטות.

 כל שינוי מאחורי העין יכול לגרום לפרופטוזיס. שינוי זה יכול להיות בצורה חדה (פתאומי) או כרונית (איטי). באופן נדיר, יכול להיות אבנורמליות בארובה שתגרום לפרופטוזיס עקב סיבה מולדת. לפעמים הפרופטוזיס יכולה להיות כואבת, דבר שתלוי בסיבה עצמה. סימטומים אחרים כוללים גירוי בעין, ראייה כפולה, ירידה בראייה ודמעת.

 מה הן הסיבות של פרופטוזיס?

 - מחלת בלוטת התריס: זו הסיבה השכיחה ביותר אשר יכולה לגרום לנפיחות של שרירי העין והשומן. אין בדיקה אשר יכולה לאבחן או לעקוב לאחר הפעילות של מחלת בלוטת התריס בעיניים (THYROID EYE DISEASE): האבחנה מתבצעת על ידי רקע קלינית בדיקות דם וממצאים בהדמיה.  הטיפול בעיקר הינו איזון תפקודי בלוטת התריס והפסקת עישון אם החולה מעשן. במקרים חמורים יותר, יש לבצע ניתוחים אחרים.

 - דלקת: דלקת יכולה להיות ממוקדת או כללית אשר גורמת לנפיחות מסביב לעין ולפרופטוזיס. יש לבצע בירור אשר כולל בדיקות דם, צילום חזה ולפעמים יש צורך בלקיחת ביופסיה בהתאם לממצאים בהדמיה. אם הדלקת לא משתפרת תחת טיפול בתרופות אנטי-דלקתיות, יש צורך בלבצע ביופסיה אשר יכולה להתרחש בהרדמה מקומית או כללית.

 - סיבות מולדות נדירות יכולות לגרום לפרופטוזיס אשר כוללות ציסטה אורבטלית עמוקה, קולקציה של כלי דם (כולל וורידים או תעלות לימפה). במקרים של ציסטה אורבלטית, יש לבצע ניתוח של הוצאתה באופן שלם, אך במקרים של קולקציה של כלי דם, ישנו קושי בהוצאה שלמה.

 - גידול מאחורי העין או שינויים של עצמות שידחוף את העין החוצה. במקרים אלו גן יש לבצע בדיקה קלינית, הדמיה ולפעמים יש תורך בביצוע ביופסיה.

 איך מטפלים בפרופטוזיס?

 הטיפול תלוי בסיבה, משטח העין והראייה. בהתחלה יש לבדוק קלינית היטב, לבצע בירור בהתאם שכולל בדיקות דם והדמיה. לרוב, ניתן לבצע אבחנה לפני הטיפול, אך לפעמים ישנם מקרים של מחלות דלקתיות שיכולות לעבור עם נטילת טיפול תרופתי אנטי דלקתי. 

צור קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם: