ארובה - מחלת התירואיד בעין

מחלת התירואיד בעין (THYROID EYE DISEASE=TED)

 מה המחלה הזו?

 אבנורמליות בבלוטת התריס (יתר או תת פעילות), יכולה לגרופ לדקת של הרקמות בארובה. דלקת זו הינה צורה של דלקת אוטו-אימונית אשר המערכת החיסונית תוקפת את רקמות הגוף של החולה. מחלת TED פוגעת בשתי העיניים בדרך כלל (אך יכולה להיות אסימטריה). נשים נפגעות יותר מגברים. חומרת המחלה ועפילותה נקבעים על ידי בדיקת קלינית טובה, בדיקות דם והדמיה.

 מתי מתרחשת מחלת TED?

 משך המחלה הדלקתי בעיניים יכול להימשך בערך כשנתיים ויכול להופיע:

  1. בכל שלב של מחלת בלוטת התריס כאשר תפקוד הבלוטה אינו מאוזן.

  2. לפני הופעת מחלת בלוטת התריס עצמה.

  3. באופן נדיר בלי שום הוכחה של מחלת בלוטת התריס (תפקוד בלוטת התריס בגדר הנורמה).

 מה הסימפטומים של TED?

 רוב האנשים סובלים מסימפטומים קלים בלבד כמו יובש וגירוי בעיניים ולפעמים יש חולים שלא מרגישים שום בעיה. כאשר המחלה יותר חמורה, הסימפטומים יכולים לכלול:

 - חוסר נוחות בעיניים.

 - דמעת.

 - עיניים אדומות.

 - נפיחות בעפעפיים עליונות או תחתונות.

 - כאב עמוק בארובה.

 - מראה של עיניים בוהקות (עקב רטרקציה של העפעפיים או עקב פרופטוזיס).

 - ראייה כפולה.

 - כאב בעת הזזת העין.

 - הפחתה בראיית עומק הצבעים (צבע אדום יראה אפרפר).

 - ירידה בראייה או ראייה מטושטשת.

 מה הטיפול של TED?

 מחלה קלה-

 לרוב מספיק טיפות לוברקציה (הרטבת העין) ו/או טיפול אנטי-דלקתיות. יש להמליץ על איזון תפקוד בלוטת התריס ולהפסיק עישון (אם החולה מעשן) מכיוון שידוע שעישון הינו גורם סיכון של מחלה חמורה. לאחרונה, טיפול בסלניום (SELINIUM) דרך הפה יכול להועיל במקרים קלים של המחלה.

 מחלה פעילה-

 למרות שהשלב הדלקתי של TED הינו חולף עצמונית, ונמשך בערך כשנתיים, עדיף לטפל על מנת למנוע סיבוכים ארוכי טווח (כולל רטרקציה של העפעף, ראייה כפולה, פרופטוזיס ואיבוד ראייה). מטרת הטיפול היא להפחית את הדלקת הפעילה בארובה. הטיפול כולל סטרואידים דרך הווריד או דרך הפה או טיפול אימונוסופרסיבי אחר כמו  AZATHIOPRINE , וטיפול בהקרנות לארובה במינון נמוך אשר מוריד את הצורך בטיפול אימונוסופרסיבי והסיבוכים שלו.

 מחלה שמסכנת את הראייה-

 אחוז קטן מהחולים עם דלקת קשה לא מגיבים לטיפולים שהוזכרו לעיל. חולים אלו צריכים טיפול ניתוחי דחוף (בתוך מספר ימים עד שבועות) על מנת לשמור על הראייה. הניתוח נקרא דהקומפרסיה של הארובה, מכיוון שמטרתה להקל את הלחץ הדלקתי מסביב לעין ועצב הראייה שמאחורי העין.

 מתי יש צורך בניתוח דהקומפרסיה של הארובה?

 ניתוח זה מתבצע במקרים הבאים:

 1. לחץ על עצב הראייה אשר מסכן את הראייה ולא מגיב לטיפול אימונוסופרסיבי- הניתוח דחוף.

 2. לחץ ארובתי גבוה עם גודש של כלי דם ועלייה משנית של לחץ תוך עיני (גלאוקומה משנית)- יש צורך בניתוח לטיפול במצב זה אשר נקרא HYDRAULIC ORBIT תוך מספר של חודשים.

 3. פרופטוזיס יציב- מטרת הניתוח הינה אסתטית יותר. הניתוח מתבצע לאחר מצב יציב של פרופטוזיס במשך 6 חודשים לפחות, תפקוד בלוטת התריס יציב והחולה הפסיק לעשן.   

  מה זה ניתוח דהקומפרסיה של הארובה?

 המטרה של הניתוח הינה הורדת לחץ בתוך הארובה (מה שמשפר את זרימת הדם לארובה), ובכך מגדילים את החלל של התוכן הארובתי ואז העין נכנסת פנימה. מטרה זו מתקבלת בעת שבירה עצמות בקירות הארובה.

 הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית. גודל הניתוח תלוי בחומרת המחלה ובחומרת הפרופטוזיס. מתוך 4 הקירות של הארובה, ניתן לבצע דהקומפרסיה של 3 קירות: לטרלי (חיצוני), מדיאלי (פנימי) והרצפה (תחתון).  ניתוח דהקומפסיה לטרלית מתבצע דרך חתך בעפעף עליון באורך של 10-15 מ"מ, אשר ממוקם בקפל העור.

 לפני הנתיוח יש להפסיק טיפול של מדללי דם בתיאום עם הרופא המטפל. ההמלצה הינה להפסיק את הטיפול באספירין שבועיים לפני הניתוח. חולה שמטופל בקומדין, יש להפסיק אותו 3-4 ימים טרם הניתוח (בתיאום עם הרופא המטפל) על מנת שרמת ה-INR  תהיה קרובה ל- 1.0

 ניתוח דהקומפרסיה הינו ניתוח גדול, כאשר ההחלמה של הרקמות העמוקות יכולה להימשך בערך 9 חודשים, שבמהלכה החולה יכול לסבול מחוסר נוחות וכאב עמוק.

 לאחר הניתוח יכולה להתפתח נפיחות ודימום תת עורי בעפעפיים, אשר תיעלם לאחר כחודש.

 הטיפול לאחר הניתוח כולל אנטיביוטיקה פומית, וטיפול בסטרואידים פומי עם הפחתה הדרגתית במינון בנוסף לטיפות עיניים.

 מה הסיבוכים של ניתוח דהקומפרסיה של הארובה?

 -          סיבוכים כללים של כל ניתוח: דימום, זיהום וצלקת.

 -           ריקנות באיזור העצם הצדדית ותחושת של "תזוזה" בראייה בעת אכילה (נדיר) בעת ביצוע דהקומפסיה של הקיר הלטרלי. אין צורך בהתערבות נוספת.

 -          חוסר תחושה/נימול בלח העליון ובשיניים הקדמיות העליונות בעת ביצוע דהקומפרסיה של הקיר התחתון. לרוב (90% מהחולים) עובר באופן מלא עם הזמן.

 -          איבוד ראייה (הסיכון הינו 1:1000 חולים בכל עין). חולים עם ירידה בראייה לפני הניתוח, השיפור יהיה חלקי בלבד.

 -          הפרעה בניקוז הסינוסים באופן זמני במיוחד כשהניתוח כולל דהקומפרסיה של 2-3 קירות. לכן יש להימנע בלקנח את האף, להימנע מטיסות ומצלילה במשך 3 שבועות לפחות. באופן נדיר, יש צורך בניתוח לצורך שיפור ניקוז הסינוסים אם טיפול שמרני לא עוזר.

 -          ראייה כפולה. יש סיכוי לצורך בניתוח תיקון על ידי רופאי פזילה. סיכון זה יותר נמוך כאשר מבצעים דהקומפרסיה של הקיר הלטרלי.

צור קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם: