דרכי דמע- דמעת

איך הדמעות מתנקזות באופן נורמלי?

 שכבת הדמעות מורכבת משלוש שכבות:

  1. שכבת שומנית אשר מרכיבה את השכבה החיצונית, אשר מפחיתה את האידוי.

 2. שכבה מימית שהינה אמצעית.

 3. שכבת מוקוז (MUCOUS) אשר מרכיבה את השכבה הפנימית, אשר גורמת לדמעות להישאר על פני שטח העין.

 הדמעות שוטפות את "הלכלוך" שבתוך העיניים על ידי שתי צינורות (כל צינורית נקראת פונקטום) לזווית הפנימית של העפעף העליון והתחתון.הדמעות מתנקזות לתוך הקנליקולי לאחר הפונקטום ואז לשקית הדמע אשר ממוקם מתחת לעור בזווית הפנימית של העין. לבסוף, השקית מתנקזת אל תעלה בתוך האף (NASOLACRIMAL DUCT).

   מה קורה כאשר יש היצרות בתעלת הניקוז של הדמעות?

 כל היצרות או חסימה בתעלת הדמע גורמת לעין דומעת כל הזמן או במקרים מסוימים כמו קור או רוח. לפעמים, היצרות של תעלת בניקוז יכולה לגרום להגדלה של שק הדמע מה שיגרום לבנייה של מוקוז (MUCOUS) בשק אשר יתנקז אחורה לעין (אז נקבל לכלוך ועפעפיים דבוקים) או לזיהום של השק (DACRYOCYSTITIS).

 מה זה ניתוח DACRYOCYSTORHINOSTOMY  DCR))?

 

ניתוח DCR יוצר מעקף מתחת לעור בזווית הפנימית של העין על מנת לאפשר לדמעות להתנקז באופן ישיר לתוך חלל האף. הניתוח מתבצע תחת הרדמה מקומית עם סדציה או הרדמה כללית.

 

 הצלחת הניתוח תלויה בחומרת ומיקום החסימה במערכת ניקוז הדמע. ההצלחה גבוהה אצל חולים עם הפרשות מרובות (הפחתה של הסימפטומים בכ- 97%). אך ההצלחה הינה בערך 85% אצל חולים עם דמעת בלבד וללא הפרשות. הסיבה לכך הינה מכיוון שיכול להיות יתר ייצור של דמעות או פגם במשאבה של הדמע עצמה אשר בזווית הפנימית של העין.

 

לפני הניתוח, יש להפסיק תרופות שמדללות את הדם כגון אספירין, קומדין או פלביקס... בתיאום עם רופא המשפחה או קרדיולוג.

צור קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם: