עפעפיים- פטוזיס

הגדרה-

 

צניחה של העפעף העליון בעין אחת או בשתי העיניים.

 

מה הסימפטומים של החולה?

 

ככל שהעפעף צונח יותר ומתחיל לכסות את מרכז הראייה, החולה נהיה יותר סימפטומטי שהעפעף גורם לפגיעה בשדה הראייה. הסימפטומים נהיים יותר חמורים כאשר החולה מנסה להסתכל למעלה או כשהוא עייף. בדרך כלל, החולה מנסה לפצות על כך בלהרים את הגבות, מה שיכול לגרום לכאב באיזור מעל הגבות.

 

מה הסיבות של פטוזיס?

 

פטוזיס יכול להיות מלידה ואז נקרה פטוזיס מולד (CONGENITAL PTOSIS) או יכול להיות מורכש יותר מאוחר בחיים. פטוזיס מולד נגרם כתוצאה מכך שהשריר אשר מרים את העפעף (שריר הלבטור) הוא חלש ולכן העפעף לא יכול להתרומם. במקרה זה גם העפעף לא יכול לרפות כאשר מסתכלים למטה. מאידך, פטוזיס נרכש יותר מאוחר בחיים עקב סיבות רבות:

 

- גיל: האחיזה של השריר נחלשת עם הזמן מה שגורם לצניחת העפעף.

 

- מחלת נוירולוגית: מחלה נוירולוגית אשר פוגעת בעצב שמעצבב את השריר שמרים את העפעף,גורם לצניחת העפעף. המחלה יכולה להתרחש בכל מקום של מסלול העצב (מהמוח ועד לגלגל העין).

 

- מחלת שריר (מיופתיה): ישנן מחלות אשר יכולות לפגוע בשריר שמרים את העפעף וגם שאר השרירים של העין והפנים. מחלות אלו יותר נדירות ויכולות לגרום לפעמים לראייה כפולה.

 

איך מטפלים בפטוזיס?

 

ניתן לנתח כאשר העפעף מפריע לשדה הראייה וכאשר ישנה אסימטריה בין שתי העיניים שמפריעה לחולה. ישנן מספר שיטות של ניתוחים. השיטה של הניתוח והמיקום אשר צריך להרים את העפעף בסוף הניתוח, תלויות בסיבה של הפטוזיס וממצאי הבדיקה לפני הניתוח (בעיקר פני שטח העין והלוברקציה הטבעית).

 

לרוב מדובר בפטוזיס אשר נגרם עקב התקדמות הגיל, אשר מצריך ניתוח בהרדמה מקומית בלי או עם סדציה (טשטוש). מבצעים חתך בעפעף העליון והמטרה הינה למצוא את השריר אשר מרים את העפעף ולקדם אותו למקום הנכון בערת תפרים. לאחר הניתוח, שמים חבישה על העין עד למחרת ואז מתחילים טיפול במשחה אנטיביוטית, טיפות אנטיביוטיקה ולוברקציה. המעקב הראשון הוא שבוע לאחר הניתוח.

 

כאשר מדובר בפטוזיס עקב מיופתיה, הניתוח נהיה יותר מסובך אשר מצריך שימוש בחומר סינטטי או טבעי (מהגוף של החולה) שיחבר בין העפעף והגבה.

 

מה הסיבוכים של הניתוח?

 

- הסיבוך הכי שכיח הינו תת תיקון או תיקון יתר, בערך ב- 20% של החולים. תת תיקון הוא יותר שכיח מבין השניים (עפעף שעדיין צנוח). תיקון יתר (עפעף יותר גבוה ממה שצריך להיות) פחות שכיח ויותר מסוכן מכיוון שיכול לגרום לעין יבשה ואי יכולת לסגור את העין בצורה מלאה במהלך הלילה.  אם אחד מהם מתרחש, ניתן לנתח שוב.

 

 - יובש של העין.

 

- אי יכולת לסגור את העין במהלך השינה הצורה מלאה.

צור קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם: